Що означає «любити себе»?

«Любов довго терпить, любов милосердствує, не заздрить, любов не величається, не надимається, не поводиться нечемно, не шукає тільки свого, не рветься до гніву, не думає лихого, не радіє з неправди, але тішиться правдою, усе зносить, вірить у все, сподівається всього, усе терпить! Ніколи любов не перестає!»

(Перше послання Павла до коринтян на 13:4-8)

Про любов “у вигляді булочок”

Одна моя клієнтка говорила: «Я годую себе булочками ночами, тому що мені їх дуже хочеться. Я думала, що так я проявляю любов до себе, але тепер у мене надмірна вага».

Ні! Це не прояв любові до себе! Прояв любові до себе – чути справжню потребу організму в їжі. І дуже рідко організм насправді хоче булочок. Організм потребує здорового харчування! А коли він регулярно хоче булочок і неодмінно ночами – це значить, що є якась інша потреба, яку господар цього самого організму не може розпізнати. Такою потребою може бути потреба у любові, у близькості. І коли людина сама не вміє бути собі близькою, не вміє себе любити, вона приймає цю потребу за голод, причому неодмінно голод за булочками.

Вимагання та демонстрація любові

В іншому прояві така людина розуміє, що вона потребує уваги, ласки і турботи. І тоді вона починає вимагати цього від оточуючих. При цьому дуже ображається, якщо не отримує того прояву любові, якого вона хоче. А якого саме вона хоче – вона часто і сама не знає. Але інші-то повинні здогадатися.

І знову ні! Людина, яка любить себе, сама здатна дати собі необхідну увагу, турботу і інші прояви любові. А в тих випадках, коли не може, здатна попросити. Не вимагати, а саме просити! І коли вона просить, вона готова як отримати бажане, так і прийняти відмову. Адже інший, при проханні, не позбавляється права вибору.

Також людина, яка любить себе, здатна дати любов іншому, коли той справді її потребує, не нав’язуючи свою демонстрацію любові. І здатна відмовити у проханні, коли не готова його виконати.

Взагалі людина, яка любить себе = людина, яка знає себе. Така людина вміє відрізняти свої почуття від почуттів інших, знає межі своїх можливостей, знає свої індивідуальні особливості і схильності, вміє розуміти свої межі і межі іншої людини, перебуває у контакті з собою і здатна розуміти свої почуття, їхні причини та призначення.

Любов не купити

Інший прояв псевдолюбові до себе – коли людина оточує себе дорогими аксесуарами: супер-авто, неймовірно дорогий одяг, модний годинник, гламурні тусовки. І така людина теж вважає, що таким чином вона проявляє любов до себе.

І знову ні! Якщо людина не знає інших проявів любові по відношенню до себе, крім матеріальних проявів – це не любов. Така людина ніколи не відчуває себе по-справжньому задоволеною. Нова покупка приносить радість лише на час, причому, чим більше таких покупок стає, тим коротша і менша радість. Радувати себе хорошими речами – можна і потрібно, але це може бути лише однією малою складовою з усього різноманіття проявів любові. Якщо уявити собі дитину, яка отримує від батьків тільки грошово-матеріальну любов, то така дитина викличе у більшості людей лише жалість. Дитині потрібне спілкування, обійми, поцілунки, ігри, спільні походи. Як часто діти, які виросли у небагатих сім’ях, відчувають себе набагато щасливішими, ніж діти забезпечених батьків. Тому що вони отримали головне – любов, і вона ніяк не пов’язана з матеріальним достатком.

Любити себе таким, який ти є

Якщо ви говорите або думаєте: «Я хочу змінитися» – це знову нелюбов! Це нелюбов до себе нинішнього, справжнього. А якщо задуматися, а чим вже ви такі погані? Що у вас такого жахливого, що ви не можете жити таким, яким ви є? Або, можливо, ви в чомусь завинили? Чим ви заслужили до себе таке ставлення? Адже, коли ви говорите собі «Я хочу змінитися» – це все одно, що мама скаже дитині: «Я хочу, щоб ти змінився, щоб був іншою дитиною!» Можна собі уявити, яку травму завдадуть дитині ці слова.

Хтось каже: «Я постійно боюся і за це себе ненавиджу!» Замість «боюся» можна підставити і інші почуття: злюся, сумую, ніяковію і т.д. А якщо замість ненависті спробувати зупинитися і розібратися, в чому причини цього страху? Що насправді лякає вашу внутрішню дитину? Адже, якщо боїтеся, значить, є привід. І привід є завжди! Можливо, він прихований десь у глибинах несвідомого, під величезними пластами пам’яті. Можливо, якийсь епізод з глибокого дитинства нагадує події сьогодення, і в зв’язку з цим виникає страх. А можливо, якщо розібратися, то не так вже й усього ви боїтеся. А боїтеся в цілком конкретних ситуаціях, при цілком конкретних подіях, і можливо, ці події і ситуації дійсно представляють собою певну загрозу.

Знати себе, свої страхи, свій смуток, свої справжні реальні потреби, задовольняти їх – ось що означає – любити себе. Не кидати себе в небезпеку, не виснажувати себе дієтами або навантаженнями, не наражати себе на невиправданий ризик, – ось, що значить – любити себе. Ставитися дбайливо і ніжно до своїх почуттів, робити паузу, щоб розібратися в тому, що насправді з вами відбувається, давати собі час на відпочинок, задоволення і радості життя, але і в той же час, не лежати весь час на дивані, а робити все для того, щоб поліпшити власне життя – не для когось, а для себе – це і є прояви любові до себе.

Пізнай себе, щоб полюбити

Брати відповідальність за те, що з вами відбувається, повірити в те, що всі обставини вашого життя не складаються самі по собі, без вашої участі, це ви їх складаєте, усвідомити раз і назавжди, що це ви – режисер свого життя, і тільки ви вибираєте свій життєвий шлях, приймаєте рішення, з яких вибудовується ваша доля, – це теж прояв любові до себе.

Міняти те, що не подобається, мати право на помилку, засвоювати уроки життя, набиратися досвіду, думати, відчувати, робити і усвідомлювати, що ви думаєте, відчуваєте і робите – це теж любов до себе!

Неможливо любити того, кого не знаєш! Щоб зрозуміти, які саме прояви любові потрібні конкретній людині – потрібно знати цю людину. І для того, щоб зрозуміти, як любити себе – потрібно знати себе, цікавитися собою. Люблю – це значить, знаю і приймаю до кінця, без жодного винятку!

© Анна Бєляєва

One thought on “Що означає «любити себе»?

Залишити відповідь