Чи правильно Ви вмиваєтесь? Поради для збереження краси та молодості шкіри

Ви мабуть здивуєтесь, дізнавшись, що неправильне умивання може викликати шкірні захворювання. Однак це насправді так. Пошкодження захисного кислотно-жирового шару шкіри і пошкодження її клітин миючими засобами, може призвести до порушення її бар’єрної функції, зробити її беззахисною перед мікробами, відкрити доступ алергенам та агресивним речовинам, порушити нормальний процес оновлення епідермісу. Між тим, ми не можемо погодитися з тими авторами, які радять не вмиватися зовсім, а зчищати бруд з тіла спеціальними лопатками, змащувати його пахощами і поливати дезодорантами. Чисте, доглянуте тіло – невід’ємна риса зовнішнього вигляду культурної сучасної жінки (та й чоловіка теж). Крім того, не слід забувати, що ввечері на обличчі у жінки часто буває косметика, яку необхідно ретельно змивати з шкіри.

Як тут обійтися без вмивання?

 Кожна жінка вибирає з часом для себе той засіб для вмивання, який найбільш бережно турбується про її шкіру.

Унікальний, на 100% натуральний засіб є гідрофільна олія, що в контакті з водою перетворюється на найніжніше молочко, дуже м’яко та ретельно очищає шкіру від бруду, пилу та навіть професійної декоративної косметики, не пошкоджуючи при цьому захисний кислотний баланс. 

Жінки дуже полюбляють для очищення скраби. Ці засоби містять тверді частинки, наприклад, мелені абрикосові кісточки, сухі водорості, яєчну шкаралупу, поліетиленові намистинки і т.д., які видаляють верхній шар рогових лусочок. Найкращими вважаються скраби з частинками поліетилену, так як вони не мають гострих країв і не пошкоджують шкіру. Скраби добре очищають шкіру, роблячи колір обличчя більш свіжим, а шкіру більш рівною, але можуть дратувати чутливу шкіру. 

Ексфоліанти 
Таке невідоме слово, але це теж засоби для очищення. Містять речовини, що викликають злущування рогових лусочок, наприклад гліколеву, молочну, саліцилову кислоти, фруктові екстракти. Найпростішими очишающими засобами з ексфоліірующім дією є шматочки фруктів (яблук, гарбуза, дині тощо), якими потрібно протирати обличчя. Ексфоліанти добре підходять для щоденного дбайливого очищення шкіри, але не годяться для відмивання сильних забруднень і видалення косметики. 
 Пінки для вмивання нагадують рідке мило, насправді ж це синтетичні детергенти (поверхнево-активні речовини або ПАР). Взагалі кажучи, ПАР можуть бути дуже шкідливі для шкіри, особливо ті, які добре в неї проникають. Це, насамперед, лаурилсульфати (лаурилсульфат натрію лаурилсульфат амонію та ін). Вони дають густу піну, добре видаляють бруд, але при цьому ушкоджують ліпідний шар шкіри і живі клітини. Зараз створені менш шкідливі для шкіри ПАР, такі як лауретсульфати, похідні кокосового масла (кокамидопропилбетаини), неіонні ПАР. Зробити миючий засіб абсолютно безпечним для шкіри не можна, так як його призначення в тому, щоб розчиняти жир, а жир складає основу захисного бар’єру шкіри. Однак ті ПАР, які не проникають глибоко в шкіру і добре з неї змиваються, завдають найменшої шкоди. Звичайно, при цьому вони повинні ще й ефективно видаляти бруд. Найчастіше цієї мети досягають, комбінуючи кілька ПАР. 

У пінки часто вводять додаткові інгредієнти, такі як рослинні екстракти, вітаміни, антиоксиданти, однак нерідко їх кількість настільки мало, що ніякої суттєвої ролі вони не грають і служать лише для залучення уваги покупців. У професійних продуктах концентрація додаткових речовин може бути досить високою. 
Очищаючі лосьйони – rinse-off 
Очищаючі лосьйони стали дуже популярним способом очищення шкіри. Їх можна назвати дивом сучасної косметичної хімії. Вони не містять ПАР, але, тим не менш, здатні розчиняти жир, ефективно видаляти бруд і косметику . Крім того, кращі з лосьйонів повністю змиваються зі шкіри (хоча деякі можуть залишати жирну плівку). Очищаючий лосьйон має позначку rinse-off (змити геть) на відміну від косметичних лосьйонів, які потрібно залишати на шкірі. У rinse-off лосьйони входять синтетичні речовини, здатні розчиняти жир, але легко змиваються водою. Крім цього, там можуть бути самі різні компоненти – полісахариди, синтетичні полімери, силікони, пропилен гліколь, протеїни, рослинні олії та ін. З ними варто бути дуже обережними, тому що можуть викликати тривалу, стійку алергію.
Тоніки – це рідини, які містять етиловий спирт (спиртові тоніки) або інші спирти і розчинники (так звані безспиртові (натуральні) тоніки). Ними протирають обличчя, видаляючи залишки бруду. Колись, коли основним косметичним очищувальним засобом були кольдкреми і косметичні масла, тоніки були необхідні для видалення жирної плівки з шкіри. Вважається, що це допомагає звузити пори, підвищити тонус шкіри. 
Багато тоніки містять  добавки (гліколеву, молочну, саліцилову кислоти, фруктові екстракти), в’яжучі речовини (зазвичай це екстракт гамамелісу), інші добавки (гель алое, рослинні екстракти, антиоксиданти, вітаміни). У тоніки для сухої шкіри вводять гліцерин, алантоїн, гіалуронову кислоту та інші зволожуючі добавки. Люди з жирною шкірою, схильної до утворення вугрів, зазвичай зловживають тоніками, прагнучи видалити жирну плівку з шкіри. Однак тонік лише видаляє жир, але не припиняє його продукцію. Багато жінок знаходять застосування тоніків приємною і освіжаючою процедурою.
Що вибрати? 
Хороший очищаючий засіб має ефективно видаляти той вид бруду, який потрібно видалити (косметику, жир, відмерлі клітини шкіри тощо), повністю змиватися з шкіри, не проникати далі самих верхніх шарів рогових лусочок, не мати токсичної дії. Вибір конкретного продукту залежить від його призначення і від типу шкіри. 
Якщо потрібно просто вмитися після сну, то тут краще обійтися звичайною водою без мила. Тим, у кого шкіра жирна, можна обережно протерти шкіру тоніком перед нанесенням денного крему і косметики. Увечері, коли потрібно видалити з шкіри косметику, можна скористатися гідрофільною олією чи міцелярною водою.

Милом і засобами, що містять ПАР, краще користуватися не частіше, ніж раз на тиждень, або при сильному забрудненні. Синтетичні детергенти (тверді синдети і пінка для вмивання) краще звичайного мила, але треба стежити, щоб у переліку інгредієнтів не було ніяких лаурилсульфат. Після вмивання з милом або синдетами треба нанести на шкіру косметичну олія або живильний крем. Не варто забувати про народні засоби.

Корисно протирати обличчя яблуком, гарбузом, динею (всі вони містять органічні кислоти, що викликають злущування рогових лусочок, полісахариди, збирають частинки бруду подібно сітці, сапоніни (природні миючі речовини)). Деякі рослинні екстракти володіють хорошою очищуючою дією: екстракт гамамелісу, вербени, люцерни, фенхелю, ромашки, морських водоростей, чорниці. Добре очищають шкіру, не пошкоджуючи її при цьому.
Принаймні, раз на тиждень треба очищати шкіру більш дієвішими засобами (наприклад, з фруктовими кислотами) або скрабами. Замість комерційних эксфоліантів можна скористатися кислим молоком, молочною сироваткою, соками фруктів і ягід (якщо шкіра добре переносить їх). 
Якщо ви відчуваєте проблеми зі шкірою : сухість, подразнення, спалах акне, лущення і т.д. – не поспішайте купувати черговий дорогий крем, а спочатку проаналізуйте свій метод очищення шкіри.

Якщо ви регулярно руйнуєте захисний ліпідний шар, та ще й наносите на шкіру токсичні речовини, які ушкоджують клітини і не дають їм відновити захисну мантію шкіри, то шкіра стане роздратованою, сухою та буде лущитись.

Якщо ви застосовуєте занадто жирні засоби, які недостатньо добре очищають шкіру, то шкіра буде тьмяною, “нечистою”.

Тонік, який містить спирт, може висушувати шкіру, а ті його компоненти, які не випаровуються з шкіри повністю, а залишаються на ній, можуть викликати алергічні реакції і роздратування шкіри. Навпаки, правильне очищення шкіри, може зробити непотрібним застосування зволожуючих кремів і значно зменшити потребу в декоративній косметиці.

Надійний захисний шар шкіри, попереджає доступ мікробів та алергенів і зберігає вологу в шкірі – це основа здоров’я і краси шкіри, без якої будь-які зусилля по поліпшенню зовнішнього вигляду будуть приречені на провал. У той же час чистота є не тільки запорукою здоров’я, але і вимогою цивілізації, тому відмовитись від умивання ми не можемо. Тим більше підстав поставитися до очищення шкіри серйозно і відповідально, вибираючи очисник не менш ретельно, ніж живильний або зволожуючий крем .

Залишити відповідь